1976 m. Ramanauskas, Machankovas, Ališauskas |
348529
post-template-default,single,single-post,postid-348529,single-format-standard,wp-custom-logo,eltd-cpt-2.3,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.5,vertical_menu_enabled, vertical_menu_left, vertical_menu_width_290, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,side_menu_slide_with_content,width_370,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive

“Lapkričio 4-5 d. naktį daugelyje miesto gatvių ir gyventojų pašto dėžutėse buvo išplatintas didelis kiekis ­antisovietinio ir šmeižikiško turinio lapelių pagamintų ­klišių pagalba. Nustatyta, kad šiuos lapelius gamino studentai – Ališauskas, Vilniaus valstybinio universiteto pirmakursis ir Gimžiūnas-Lietuvos žemės ūkio akademijos studentas. Prieš Didžiosios spalio socialistinės revoliucijos šventę A. Ališauskas pasiūlė savo bendrakursiui A. Ramanauskui, kuris ketino vykti pas motiną į Panevėžį, išdalinti šiuos lapelius. Šis sutiko.

Panevėžyje Ramanauskas, turėdamas su savimi kelis tūkstančius lapelių, nuėjęs į alaus barą susitiko su pažįstamu autotransporto įmonės Nr.1 šaltkalviu Machankovu ir pradėjo jo klausinėti ar nebuvo Panevėžyje platinami lapeliai, o išėjęs iš baro A. Ramanauskas, dalyvaujant Machankovui pradėjo mėtyti lapelius Ramigalos, Respublikos gatvėse, Lenino aikštėje ir kitose vietose. 47 tokius lapelius jis davė Machankovui ir liepė juos išdalinti, tačiau pastarasis juos paslėpė ir neišplatino. Apie 200 lapelių jis davė savo buvusiam bendraklasiui, KPI vakarinio fakulteto studentui, komjaunimo nariui Juzėnui ir įspėjęs apie atsargumą įtikino juos platinti šalia stoties.Vykdydamas Ramanausko prašymą dalį lapelių Juzėnas išplatino, likusią, supratęs, kad daro žalingą veiklą, sunaikino.

Namų valdybos valytoja Lukošiūnaitė jau seniai draugauja su Ramanausku ir suvokdama, kad jis daro nusikaltimą bandė įtikinti atsisakyti platinimo ir paėmė iš jo 2200 lapelių, kuriuos saugojo namuose. Dalį lapelių ji sunaikino o 697 vnt. pateikė pareikalavus operatyviniam darbuotojui.

Dalį lapelių Ramanauskas paslėpė mamos sandėliuke. Po pritaikytų priemonių iš Ramanausko motinos sandėliuko, Lukošiūnaitės ir Machankovo išimta 1500 lapelių ir užkirstas kelias jų tolesniam platinimui.”

Ramanauskas ir Ališauskas buvo areštuoti, vienok, pasibaigus tyrimui LSSR AT Prezidiumo pasigailėti ir tolesnė bylos eiga nutraukta. Lukošiūnaitė, Juzėnas ir Machankovas profilakuoti.